kielce-info.pl

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym właściwie jest?

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym właściwie jest?

18.11.2020, 16:59

Od praktycznie 25 lat, 16 listopada podniośle celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Stosunkowo bardzo dużo osób często styka się z brakiem akceptacji i to właśnie ta data ma to uzmysławiać. Jest to między innymi wnioskowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, żeby szukali rozwiązania tego dużego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, żeby wyeliminować nietolerancję poprzez edukację, ale również organizowanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz zachęcanie do braku przemocy wobec osób dyskryminowanych.

Coraz częściej zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają styczność właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Oznaki nietolerancji są obłędnie kłopotliwe dla osób dręczonych, dlatego również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają ostrzegać o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do ataków, a także pomóc w znalezieniu głównych przyczyn kiełkowania braku akceptacji. Żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, przydatne są tego typu przedsięwzięcia, które bezwzględnie okazują się pomocne w tym zakresie. Ma również szkolić, uczyć uznania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale również głównym celem tego typu działań jest umiejętności wysłuchiwania.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzi się go w naszym kraju?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili generalny manifest, w którym przekazują wielkie wsparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice udzielili wsparcia swoim podpisem ten manifest. Solidarność dnia 16 listopada będzie podkreślana przez zawieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głównie w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij