kielce-info.pl

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

07.09.2021, 14:54

Od raptem kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ujęto aż 183 miejscowości, a zatem określony fragment terytoriów województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego wyjaśnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. W oparciu o zdanie rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Wśród nich znajduje się grupa, która od kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Poza tym rząd wskazywał także na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadku istotnych zagrożeń środki konstytucyjne nie są wystarczające. Jednakże zarządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może odwołać Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia niepodległości naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oznajmił również, że białoruskie państwo zarządzane obecnie przez reżim Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Oprócz tego podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij