kielce-info.pl

Zmaganie się przeciwko zanieczyszczeniu

Zmaganie się przeciwko zanieczyszczeniu

21.11.2020, 09:10

Zaledwie parę dni temu było można świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należy nabrać kilka refleksji nawiązujących do sporego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który z pewnością może być dla wielu ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy niestety każdego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Z pewnością warto cyklicznie uświadamiać czym jest zatrucie powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.

Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Trzeba w głównej mierze być świadomym tego, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił również problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Większość smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.

Co więcej, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Pamiętajmy więc o tym, iż kłopot ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 miała swój początek w krajach o niepojęcie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.

W aspekcie smogu istotnie warto także zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest generalną przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu co niemiara destrukcyjnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych specyfikacji jest niesamowicie istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij